Heel de gemeenteraad vindt naar zijn zeggen dat ÃĄlle Amstelveners, ook de meest kwetsbare, goed moeten kunnen leven en meedoen in de samenleving (âniemand aan de zijlijnâ, zei fractievoorzitter Ruud Kootker van Burgerbelangen), maar er zijn politieke verschillen van inzicht over de wegen naar dat ideaal. Dat bleek woensdag bij de behandeling van de zogenaamde Perspectiefnota, die geen perspectieven biedt, omdat B&W in november met een âUitvoeringsnotaâ komen. In feite biedt de nota een doorkijkje in de financiÃĢle situatie van de gemeente, inclusief wat er nodig is om al bestaande plannen te betalen.

Het beleid van B&W, gesteund door de coalitie (VVD, D66 en PvdA) is dat er moet worden gespaard voor grote projecten in de toekomst en komende generaties niet met schulden op te zadelen. Maar zijn toekomstige generaties alleen gediend met sparen of ook met hedendaagse investeringen? Die vraag stelde Rood Kootker van bbA (Burgerbelangen). Hij pleitte voor meer durf en actie in het gemeentelijke beleid, op diverse terreinen.
Lawine
Fractievoorzitter Kees Noomen van de VVD staat wel achter het nu gevoerde beleid en

spotte licht met wat hij een âlawine van motiesâ noemde, waarmee diverse fracties kwamen. âSommige heel interessant en goed bedoeld maar meestal een bevestiging van bestaand beleid, blijkbaar wegens gebrek aan nieuwe ideeÃĢn. Â Een motie is emotie heb ik geleerd. Wij hebben nog even overwogen om een motie in te dienen voor het instellen van een motie quotum door het aantal per partij te maximeren per jaar. En bij succesvolle moties, die worden overgenomen het college, kan je bonusmoties verdienen.â
‘Bloed nerveus’
Volgens Noomen worden politieke partijen rond de perspectiefnota âbloed nerveusâ. Noomen: âHet lijkt wel verkiezingstijd en is men bang de boot te missen zodat er vandaag een soort algemene beschouwing light ontstaat.â Die algemene beschouwingen worden jaarlijks door de fracties uitgesproken bij de kadernota, waarin de piketpalen voor de volgende begroting worden geslagen. Maar de kadernota is nu vervangen door een âbeleidsluweâ perspectiefnota, waarin de perspectieven pas in november blijken. Er moeten, om de gemeente financieel gezond te houden, keuzes worden gemaakt, zeiden vooral VVD en D66. Dus niet meer klakkeloos subsidies verstrekken en andere uitgaven doen, omdat het nu eenmaal vanouds zo is gegaan.
Aalsmeer
Noomen omschreef het gevoerde beleid, waarmee hij het eens is, als volgt: geen lasten naar een volgende generatie, niet meer uitgeven dan er binnenkomt en bij elke uitgave altijd kritisch kijken naar bestaande middelen. Daar voegde hij de âeerste wet van Noomenâ aan toe: extra uitgaven door belasting verhogen is geen optie. Hij vroeg zich af of de ambtelijke fusie met Aalsmeer voor Amstelveen wel de besparing van âŦ 1,4 miljoen heeft opgeleverd en, zo nee, wat die dan nu is. Hij had de indruk dat de samenwerking met Aalsmeer niet zo goed verloopt. âZouden we nog van het contract af kunnen? Misschien moeten we eerst maar eens het contract opzeggen en vervolgens gaan onderhandelen over het dragen van de kosten.â
Vervoer
Unaniem nam de raad overigens de met steun van vijf andere fracties (PvdA, ChristenUnie,

D66, bbA en SP) door de VVD ingediende motie over het openbaar vervoer aan. Daarin wordt op een lange termijn visie aangedrongen, waarbij ook de ontbrekende oost-west verbinden aan de orde komen en die ook andere vormen, zoals lightrail. De visie zou in het voorjaar van volgend jaar moeten worden opgeleverd.
Duurzaam
D66 vroeg bij monde van Harmen van der Steenhoven naar de lokale vacatures in het onderwijs, nu die landelijk de pan uit rijzen. Net als vrijwel alle andere fracties wilde hij vooral een âduurzaamâ Amstelveen, pleitte hij opnieuw voor betaalbare woningen in de middeldure sector (100% van de nieuwbouw woningen moet naar zijn mening daarin worden gerealiseerd) en constateerde hij dat er tekorten zijn in het sociaal domein.
Insluiten

Kootker tamboereerde als gezegd op het staan achter kwetsbare groepen als ouderen, eenzamen. Dementerenden en mensen onder de armoedegrens. Die staan, reageerde wethouder Marijn van Ballegooijen, volop op zijn agenda. âEr is wel enige financiÃĢle ruimte, maar er is veel meer geld nodigâ, zei hij. âWij betalen extra voor wat wij nu hebben.â Kortom: alles wordt duurder, ook in de sociale sector.
In het algemene armoedebeleid wilde hij ook de medische kosten voor huisdieren van minima meenemen, waarvoor GroenLinks in een motie pleitte, die later âmet mijn in het hartâ (zei fractievoorzitter Martin Kortekaas) werd ingetrokken. De motie had het toch niet gehaald, hoewel die op iedereen sympathiek overkwam. Nadeel was volgens de ChristenUnie â en dat vonden ook andere fracties â dat de optie voorhans was gekoppeld aan ÊÊn dierenarts, die via de Amstelveenpas gratis wilde helpen. Kortekaas wilde daarmee een proef laten starten.
Bostheater
Kootker pleitte voor het inslaan van nieuwe wegen op cultureel gebied. Hij dacht daarbij

bijvoorbeeld aan het Bostheater in het Amsterdamse Bos, dat voor de meest kwetsbaren letter en figuurlijk onbereikbaar is. âSamenwerking met zorginstellingen, ontwikkelen van vervoersmogelijkheden en specifieke programmering zouden tot iets geweldigs kunnen leidenâ, zei hij. âEen mooie uitbreiding en verbreding van het cultuuraanbod voor alle groepen binnen onze stedelijke samenleving. Durven is hier het sleutelwoord, durven buiten kaders en grenzen te denken, durven oplossingen aan te bieden die je nu nog niet voor mogelijk houdt.â
Hij juichte het voorzichtig omgaan met gemeentelijk geld wel toe, maar er moet volgens hem tegelijkertijd ruimte zijn voor een zekere relativering. âAls nu investeren betekent dat volgende generaties daar daadwerkelijk en rechtstreeks profijt van hebben zou je ook ruimte moeten kunnen benutten voor kapitaalsinvesteringen.â Aanleggen van een park in de nieuwe wijk De Scheg noemde hij als voorbeeld.
“Dus niet meer klakkeloos subsidies verstrekken en andere uitgaven doen,” bepleit Kees Noomen (VVD).
Die miljoen euro (plus hoge restauratie-, onderhouds- en beveiligingskosten) voor het slooprijpe houten gebouwtje aan de Randwijcklaan 13 zijn nog nÊt op tijd bij elkaar gelobbied.
En de bunker, de drol, badkuipje in de Poel , Cobra-museum enz. Ben je die niet vergeten? Toch ook wel goed voor een miljoentje of twee, drie!
Die Noomen is wel helemaal een grapjas met zijn bonusmoties. Ja op die manier krijgt zijn club nog meer te vertellen, omdat ie toch al de grootste is. Gekke jongen đđ