Tot zondag 26 oktober zijn in het Museum Cobra installaties te zien van de Japanse kunstenaar Kishio Suga (1944). Directeur Suzanne Wallinga spreekt liever over de indrukwekkendheid van zijn werk en vindt dat die in het museum ´echt op zijn plek’ is, onder meer wegens de architectuur ervan waarvoor Wim Quist tekende. De directeur ziet veel overeenkomsten van de Cobragroep en Suga, die tot de Mono-ha beweging gerekend kan worden. Beide bewegingen hadden onvrede met de maatschappij na de Tweede Wereldoorlog, zegt Wallinga.
“Dat maakt het werk tijdloos, waardoor het ook in deze onrustige tijden tot de verbeelding spreekt,” vindt ze.
Ecologisch
De tentoonstelling Kishio Suga – Where Both Sides Meet kwam tot stand samenwerking met de kunstenaar. De opstelling van de installaties – of ‘situaties’ zoals Suga ze zelf noemt – is site-specific. Er is voornamelijk gebruikgemaakt van lokale materialen. De tentoonstelling is ecologisch zeer verantwoord, vindt het museum ‘want grote onderdelen als balken of takken hoefden niet over de hele wereld te worden getransporteerd.’ Met de tentoonstelling wil het Museum Cobra niet alleen Suga’s werk bij het Europese publiek introduceren, maar ook bijdragen aan een dialoog over kunst, ecologie en filosofie.
Bovenverdieping
‘Op de bovenverdieping van het museum dompelen bezoekers zich volledig onder in Suga’s wereld,” zegt het museum. ‘Met sleutelwerken als Standing (1969/2025) en Parameters of Space (1989/2025), maar ook later werk, wandwerken, notitieboekjes en filmmateriaal.’
De tentoonstelling wordt ondersteund door een publieksprogramma met onder andere creatieve workshops en verdiepende lezingen, een tweetalige catalogus (Nederlands/Engels) en de vertoning van Suga’s detectivefilm Being and Murder (1999).