Home Politiek Vragen over ‘gasloos’ bij Eigen Haard

Vragen over ‘gasloos’ bij Eigen Haard

0
8

De fractie in de gemeenteraad van Goed voor Amstelveen (GVA) heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van B en W over de manier waarop huurwoningen van woningcorporaties worden voorbereid op het gasloos maken. De fractie zegt uit andere gemeenten, maar ook in Amstelveen, op een mailwisseling met inwoners te hebben gekregen waarin de corporatie zei dat woningen met een gunstig energielabel in de praktijk toch onvoldoende geïsoleerd blijken of technisch niet geschikt zijn om zonder aardgas een comfortabel binnenklimaat te behouden.

Daarmee is duidelijk dat dit geen theoretisch risico is, maar een probleem dat zich nu al voordoet, zegt GVA, die wijst op de prestatieafspraken, die de gemeente heeft met Eigen Haard.

Theorie en werkelijkheid

Daarin staat dat energie labels mogen worden vastgesteld via de NTA 8800-rekenmethode, zegt Goed voor Amstelveen. Volgens de fractie is dat een methode die geen rekening met de werkelijke prestaties van een woning. “Daardoor kan een woning formeel een goed energielabel hebben, terwijl de isolatie of installaties in werkelijkheid tekortschieten. Wanneer zulke woningen van het gas worden gehaald zonder aanvullende maatregelen, kan dit leiden tot lagere binnentemperaturen, hogere elektriciteitskosten en een verslechtering van het wooncomfort”, zegt GVA-raadslid Diana Julio.

Koude woning

Volgens haar vindt Goed voor Amstelveen verduurzaming belangrijk, maar zij waarschuwt dat dit zorgvuldig moet gebeuren en nooit ten koste mag gaan van bewoners. “We willen voorkomen dat mensen straks in een koude woning zitten of geconfronteerd worden met hogere energielasten. De energietransitie moet eerlijk en verantwoord zijn, juist voor huurders die zelf weinig invloed hebben op de staat van hun woning. We willen dat verduurzaming mensen vooruithelpt, niet achterlaat.”

Vragen

De partij vraagt het college onder meer: In hoeverre wordt bij de prestatieafspraken met Eigen Haard rekening gehouden met het verschil tussen het theoretische energielabel en de werkelijke energetische prestatie van huurwoningen? Wordt er, voorafgaand aan het gasloos maken van woningen, getoetst door de gemeente of door de woningbouwcorporatie of de bestaande isolatie en installaties in de praktijk toereikend zijn om zonder aardgas een gelijkwaardig wooncomfort te garanderen? Hoe wordt voorkomen dat huurwoningen die op basis van een rekenmodel een voldoende energielabel hebben, maar in werkelijkheid onderpresteren en niet in staat zijn zonder comfortverlies of hogere energielasten van het gas af te gaan? Welke harde afspraken zijn hierover met de woningbouwcorporatie gemaakt? Op welke wijze worden huurders betrokken bij en geïnformeerd over deze afwegingen, en hoe wordt hun wooncomfort expliciet meegenomen in de besluitvorming?

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.