Tsjonge wat werd er veel gepraat woensdag. Uitsluitend over natuur en milieu in de Bovenkerkerpolder, die van de Dorpsraad in Nes aan de Amstel in het vervolg beter Nesserpolder kan heten. Maar zover is het nog niet. Het gesprek werd gevoerd onder leiding van Dianne Hoefakker van de ChristenUnie en was georganiseerd door GroenLinks, de CU, PvdA, SP en D66. “Wij adviseren de nieuwe gemeenteraad”, zei Hoefakker. Maar het advies is een alleen op natuur en milieu gebaseerd, want de betrokken politieke partijen zeggen dat het dáárom gaat.
Actief voor Amstelveen en VVD denken er misschien wat anders over.
Bedrijven
Fractievoorzitter Jet Smit van de VVD was ziek, maar ook de rest van de grootste fractie in de raad was er niet. Toch hoor ik nog het voormalige VVD-raadslid Van Thiel Berghuijs, zo’n veertig jaar geleden, pleiten voor woningbouw op een deel van de Bovenkerkerpolder. De woningnood was toen al hoog in Amstelveen en ik heb indruk dat die alleen maar nijpender is geworden met het wereldwijd uitventen de stad als ideale vestigingsplaats voor internationale bedrijven, mede door de ligging vlakbij Schiphol. Voor geboren en getogen Amstelveners is hier geen plaats, maar die kunnen tot hun dertigste bij hun ouders blijven wonen. Dit is een stad van expats en internationalisering.
Groen
De zes sprekers presenteerden woensdag allemaal hun voornamelijk ‘groene’ plannen. Weidevogels speelden daarin een belangrijke rol. Er mag wel recreatie zijn, maar dan vooral groene en geen grote evenementen. Jaren geleden maakte ik al een kaartje voor het Amstelveens Weekblad, waaruit bleek dat de grond in het poldergebied voor een groot deel al is verkocht aan projectontwikkelaars. Die hebben tijd. In elk geval is de gemeente een kleine speler in het eigendomsspel. Dat deerde geen van de overheidsdienaren overigens en de ‘natuurwaarde’ moet voor hen en zeker voor de het raadsgesprek organiserende fracties blijven bestaan, die hadden geregeld dat het gezelschap in diverse gespreksgroepen uiteen gingen, waar zij zich bezighielden met onderwerpen als ‘pachtbeleid van de gemeente’, ‘natuur en recreatie’ en ‘duurzame landbouw’. Een medewerker van het Waterschap Amstel, Gooi en Vecht bracht onder de aandacht dat men de bodemdaling wil verminderen en de waterkwaliteit in de poldersloten verbeteren. Dat is de ambitie, maar een oplossing daarvoor is nog niet gevonden, voegde hij eraan toe. Raadslid Gert-Jan Slump (GL) rapporteerde van zijn tafel dat biodiversiteit zo ongeveer het belangrijkste is. De Bovenkerkerpolder is volgens hem een uniek gebied dat moet worden gekoesterd. Zo denkt blijkbaar ook de provincie Noord-Holland erover. Een ambtenaar van die overheid vertelde dat er 32 beschermde landschappen zijn om de provincie, waarvan de Amstelscheg er één is. De Bovenkerkerpolder is ‘landelijk’ gebied, zoals de gehele strook langs de Amstel.
Bouwen
Eigenlijk ging de discussie over de relatie tussen natuur en wonen. Actief voor Amstelveen lijkt het ooit door de VVD uitgesproken mening dat een deel van de Bovenkerkerpolder bebouwd mag worden te huldigen. Maar de natuurliefhebbers zijn daar tegen. De Bovenkerkerpolder blijft een conflictgebied.













































